Ein Teil der Meldungen ist nur in der litauischen Sprache verfügbar

Pasirašytas susitarimų protokolas dėl laivybos pasienio ruože Kuršių mariose ir kitais bendrais vidaus vandenų keliais

2012-11-08

Šiandien buvo pasirašytas Bendrosios Lietuvos ir Rusijos komisijos (toliau - Komisija) tarpvalstybinių susitarimų protokolas dėl laivybos pasienio ruože Kuršių mariose ir kitais bendrais vidaus vandenų keliais.

Posėdis vyko dvi dienas valstybės įmonėje Vidaus vandens kelių direkcijoje, Kaune (toliau - VĮ VVKD). Jo metu abiejų šalių atstovai diskutavo ir derino pozicijas dėl laivų susidūrimo Nemuno upės pasienio ruože tyrimo eigos tvarkos, analizavo pramoginės ir keleivinės laivybos galimybes Kuršių mariose ir kitais bendrais Lietuvos ir Rusijos Federacijos vidaus vandenų keliais, aptarė kitus laivybos pasienio ruože per šių metų navigacijos sezoną probleminius klausimus.

Posėdžio metu apsvarsčiusi laivų susidūrimo tyrimo tvarką, numatytą Laivų susidūrimo Nemuno upės pasienio ruože taisyklių (toliau - Taisyklės) projekte, Komisija joms pritarė ir nutarė perduoti toliau įgyvendinti aukštesnėms abiejų šalių institucijoms. Taisyklėse numatyta, kad pasienio ruože susidūrus abiejų šalių laivams, Komisijos pirmininkų susitarimu nedelsiant paskiriamas įvykio tyrimo komisijos pirmininkas, kuris sudaro tyrimo komisiją iš abiejų šalių atstovų. Prireikus skubią pirmąją pagalbą nukentėjusiems suteikia jų šalies gelbėjimo ir pasienio tarnybos. Taisyklėse akcentuojama laivų kapitonų prievolė kuo skubiau apie įvykį pranešti savo šalies atsakingoms institucijoms. Vienas svarbesnių įvykio tyrimo aspektų - ne ilgiau kaip per 72 valandas pašalinti visas kliūtis susidūrimo vietoje, kad nebūtų sutrikdytas kitų laivų judėjimas tame vidaus vandenų kelio ruože.

Pasak VĮ VVKD generalinio direktoriaus Gintauto Labanausko, aktyviai dalyvaujančio Jungtinių Tautų Ekonomikos komisijos Vidaus transporto komiteto Vidaus vandenų transporto darbo grupės veikloje, techninių ir saugos reikalavimų vidaus vandenų laivyboje klausimams, laivų susidūrimo priežasčių ir pasekmių tyrimui skiriamas ypatingas dėmesys visoje Europoje. Direktorius akcentuoja priimtų Taisyklių punktą, kuriame numatyta tyrimo metu kruopščiai išanalizuoti laivų susidūrimo priežastis ir abiejų šalių atsakingoms institucijoms perduoti rekomendacijas, siekiant ateityje išvengti panašių susidūrimų ir jų pasekmių. トTodėl visai suprantama, kad šių Taisyklių priėmimas yra labai svarbus abiejų šalių susitarimas. Belieka tikėtis, kad praktikoje neprisireiks jomis pasinaudoti," - teigia G.Labanauskas.

Komisija, svarstydama, kodėl Kuršių mariose ir kituose bendruose vidaus vandenų keliuose nevyksta pramoginė ir keleivinė laivyba, atkreipė dėmesį, kad iki šiol nėra nė vieno pasienio ar muitinės punkto, tinkamo švartuotis laivams. Situaciją išgelbėtų stacionaraus ar laikino posto įrengimas Rybačij gyvenvietėje (Kaliningrados sr.). Kadangi stacionaraus posto įrengimas užtruktų ne mažiau kaip 2-3 metus, Lietuvos pusė pasiūlė kuo skubiau išnagrinėti galimybę įrengti laikiną pasienio ir muitinės postą Rybačij gyvenvietėje, kuris veiktų navigacijos laikotarpiu.

Posėdyje mūsų šalį atstovavo Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijos Vandens ir geležinkelių transporto politikos departamento Vandens transporto skyriaus vedėjas Juozas Darulis, vyresniosios specialistės Dalia Domanskienė ir Jurga Pakalnienė, Lietuvos saugios laivybos administracijos Laivybos kontrolės skyriaus Nekonvencinių laivų kontrolės poskyrio vedėjas Jonas Lukša ir VĮ VVKD Kelių skyriaus viršininkas. Aurelijus Rimas. Rusijos Federacijos interesus atstovavo šios šalies Transporto ministerijos ir Kaliningrado srities atsakingų institucijų atstovai: V.K. Nikolajev, V.G. Rudych, N.N. Vasiljev, K.S. Stolpovickij.

Lietuvos ir Rusijos vidaus vandenų keliai susikerta Nemuno upės pasienio ruožo atkarpoje nuo Smalininkų iki Rusnės ir Nemuno upės Skirvytės atšakoje, taip pat abi šalys gali susisiekti vidaus vandenų keliais Kuršių mariomis. Siekdamos bendradarbiauti vidaus vandenų transporto srityje Lietuvos Respublikos ir Rusijos Federacijos Vyriausybės 2007 m. gruodžio 4 d. Svetlogorske pasirašė Susitarimą dėl laivybos Kuršių mariose bei Lietuvos Respublikos ir Rusijos Federacijos Kaliningrado srities vandenų keliais. Susitarimo nuostatas įgyvendina aukščiau minėta Komisija.

Informaciją parengė Bendrųjų reikalų skyriaus viršininkė Ramunė Tarandė
mob.tel. (8 657) 80 452, el.p. r.tarande@is.lt,  www.liwa.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.