Ein Teil der Meldungen ist nur in der litauischen Sprache verfügbar

Kultūros ministerija prašo asociacijos "Infobalt" vadovo neklaidinti visuomenės

2012-06-04

Kultūros ministerija prašo asociacijos "Infobalt" vadovo neklaidinti visuomenės

Šiandien Vyriausybės pasitarime buvo svarstomas Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo "Dėl kompensacinio atlyginimo už audiovizualinių kūrinių ar fonogramose įrašytų kūrinių atgaminimą asmeniniais tikslais surinkimo, paskirstymo, mokėjimo ir grąžinimo tvarkos aprašo patvirtinimo" projektas.

Nutarimo projektas parengtas įgyvendinant Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo 20 straipsnio naujos redakcijos nuostatas, kurios įsigaliojo š.m. kovo 1 dieną. Lietuvoje kompensacinis atlyginimas, skaičiuojamas nuo tuščių garso ir audiovizualinių laikmenų pardavimo kainos, renkamas ir paskirstomas autoriam, atlikėjams, fonogramų ir filmų gamintojams nuo 2004 metų, įgyvendinus Europos Sąjungos teise (2001 m. Informacinės visuomenės direktyvą). Atsižvelgiant į naujas skaitmenines technologijas ir kitų ES valstybių patirtį, naujose įstatymo nuostatose numatyta, kad kompensacinis atlyginimas bus renkamas ne tik už tuščias garso ir audiovizualines laikmenas, bet ir įrenginius, turinčius garso ir vaizdo įrašymo funkciją.

Kultūros ministerija atkreipia dėmesį, kad posėdyje dalyvavę asociacijos "Infobalt" atstovai po posėdžio pateikė klaidinančią informaciją žiniasklaidai apie Vyriausybės nutarimo projekto nuostatas ir posėdyje aptartus klausimus: asociacijos "Infobalt" vadovo V. Vitkausko žodžiai: "Iki susitarimo, kaip dalinsime pinigus, nebuvo prieita. Buvo susitarta, kad juos tikrai reikia mokėti. O kaip jau dalins - tai nuspręs Kultūros ministerija. Šitas klausimas liko atviras", neatitinka tikrovės. Kultūros ministerija pareiškia, kad tokiais pasisakymais klaidinama visuomenė. Kompensacinio atlyginimo paskirstymo proporcijos numatytos Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo 20 straipsnio 10 dalyje. Įstatymas numato, kad surinktas kompensacinis atlyginimas už garso laikmenas ir įrenginius dalinamas: 1/3 - autoriams, 1/3 - atlikėjams ir 1/3 fonogramų gamintojams. Už audiovizualines laikmenas ir įrenginius: 1/3 - autoriams, 1/3 - atlikėjams ir 1/3 filmų gamintojams. Todėl nei Kultūros ministerijai, nei Vyriausybei nesuteikta teisė poįstatyminiuose aktuose numatyti kitaip. Todėl Vyriausybės pasitarimas nesprendė atlyginimo padalinimo klausimo.

Kultūros ministerija atkreipia dėmesį, kad kompensacinių atlyginimų administravimo kaštus nustatys ne viena centralizuotai atlyginimus surenkanti asociacija, o derybų būdu juos nustatys visos Lietuvoje veikiančios kolektyvinio administravimo asociacijos, prižiūrimos Kultūros ministerijos. Administravimo kaštų suderinimo protokolas bus pateiktas Kultūros ministerijai. Faktinės administravimo išlaidos negalės būti padidintos daugiau kaip 10 proc., skaičiuojant nuo preliminariai suderintos administravimo išlaidų sumos.

Kultūros ministerija atkreipia dėmesį, kad įgyvendinant Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatyme numatytas nuostatas, leidžiančias susigrąžinti kompensacinį atlyginimą asmenims, kurie tuščias laikmenas ir įrenginius įsigijo profesionalioms reikmėms, neįgalių žmonių reikmėms arba išvežė iš Lietuvos Respublikos teritorijos, Nutarimo projekte numatytos kompensacinio atlyginimo grąžinimo sąlygos ir tvarka. Tvarkos apraše pateikiamas pavyzdinis profesionalių reikmių sąrašas, kuris turėtų padėti įmonėms, įstaigoms, organizacijoms ir laisvųjų profesijų atstovams įvertinti savo veiklos specifiką ir profesionalias reikmes kultūros ir meno sklaidos srityje, švietimo, mokslo ir informacinių technologijų srityje, taip pat viešojo administravimo, teisėsaugos, valstybės saugumo ir kitose srityse.

Tais atvejais, kai tuščios laikmenos ir įrenginiai naudojami neįgalių žmonių reikmėms, numatyta, kad neįgalių žmonių prašymus galės pateikti ir jų įgalioti asmenys ar paskirti globėjai (rūpintojai).

Siekiant užtikrinti aiškų ir paprastą atlyginimo grąžinimo mechanizmą, pateikiama prašymo grąžinti kompensacinį atlyginimą forma. Prašymą asmenys galės pateikti ir elektroniniu būdu. Todėl Kultūros ministerija atkreipia dėmesį, kad asociacijos "Infobalt" vadovo išsakyti samprotavimai, kad "visiškai neaišku", kaip bus grąžinamas kompensacinis atlyginimas, yra nepagrįsti ir klaidinantys.

Kultūros ministerija Vyriausybės pasitarime paprašė asociacijos pateikti aiškius ir dalykinius pasiūlymus, kaip jie norėtų patobulinti Vyriausybės nutarimo projektą, bet sulaukė nepagrįstų kaltinimų.

Įstatymas Kultūros ministeriją įgaliojo paskirti atsakingas kolektyvinio administravimo asociacijas. Kultūros ministro 2012 m. vasario 29 įsakymu Nr. ĮV-153 Gretutiniu teisių asociacija AGATA paskirta atsakinga už centralizuotą viso kompensacinio atlyginimo surinkimą. Už atlyginimo paskirstymą teisių turėtojams paskirtos atsakingos asociacijos: AGATA - atlikėjams ir fonogramų gamintojams, taip pat pagal Audiovizualinių kūrinių gamintojų ir autorių asociacijos AVAKA įgaliojimus - filmų gamintojams ir atlikėjams; LATGA - muzikos kūrinių ir filmų autoriams. Naujai įsteigta Muzikos kūrinių autorių asociacija NATA steigimo dokumentų kopijas Kultūros ministerijai pateikė š.m. kovo 28 d., Asociacijos narių sąrašą, kuriame yra 85 autoriai ir 3 fonogramų gamintojai, pateikė tik š. m. gegužės 4 d. Šiuo metu sprendžiamas klausimas dėl asociacijos NATA įtraukimo į atsakingų kolektyvinio administravimo asociacijų sąrašą. Kultūros ministerija neturi jokio nusistatymo prieš naujai įsteigtą kolektyvinio administravimo asociaciją.

Pagarbiai
Vaiva Gogelienė
Kultūros ministro atstovė spaudai, tel.: +370 609 97305

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.