Ein Teil der Meldungen ist nur in der litauischen Sprache verfügbar

Nevyriausybininkai ir kultūrininkai siūlo partijoms kartu keisti Viešųjų pirkimų įstatymą

2012-02-09

„Mes suprantame partijas, kurios bėga iš šito minų lauko"- reaguodamas į Seimo narių rengiamas viešųjų pirkimų įstatymo išimtines nuostatas partijoms, teigia Girvydas Duoblys, pilietinių ir kultūrinių organizacijų surengtoje spaudos konferencijoje. Pilietinių iniciatyvų centro direktoriaus teigimu, Viešųjų pirkimų įstatymas nėra tinkamas ne tik partijoms, bet ir valstybinėms įstaigoms, nevyriausybinėms organizacijoms, kurios, užuot kūrę visuomenei naudingą rezultatą, rengia nesibaigiančius viešuosius konkursus, orientuotus tik į popierinį teisingumą.

„Dažnai mažos vertės pirkimo įforminimas kainuoja brangiau, nei įsigyjama vertė - pastebi Audronis Imbrasas, Menų spaustuvės direktorius. Jo teigimu, sistema yra perteklinė ir neįmanoma jos laikytis be papildomų teisinių ir kitokių paslaugų pirkimo - o tai mažoms, nevyriausybinėms organizacijoms ir neįkandama, ir išpučia tikruosius bendrus kaštus pirkiniui įsigyti.
Meno kūrėjų asociacijos rengiamas projektas „Aukštosios kultūros impulsai mokykloms" - pavyzdys, kai net Viešųjų pirkimų tarnyba nesugeba paaiškinti, kaip parengti tinkamus ir teisėtus pirkimo dokumentus. Kornelijus Platelis, meno kūrėjų asociacijos prezidentas teigia, kad dėl Viešųjų pirkimų įstatymo formuojamų neįveikiamų kliūčių, asociacija jau nuo rugsėjo negali nupirkti visuotinai pripažintų menininkų paslaugų. Apie šią situaciją asociacija informavo valstybės vadovus, tačiau sprendimai ir toliau lieka neaiškūs, o numatytos veiklos - sustabdytos.
Rūta Prusevičienė, Lietuvos nacionalinės filharmonijos generalinė direktorė, atkreipė dėmesį, kad tokia viešųjų pirkimų praktika, kokia taikoma Lietuvoje, ne tik yra stipriai nutolusi nuo Europos Sąjungos direktyvų, bet taip pat prieštarauja autorių ir gretutinių teisių įstatymui. Tokio Viešųjų pirkimų taisyklių painumo, koks yra Lietuvoje, nerasime niekur Europoje, išskyrus gal Rumuniją arba Bulgariją.

„Įstatymo kūrėjai, šiuo įstatymu siekę kontroliuoti biudžeto lėšas, patys nesutinka būti kontroliuojami" - susidariusią situaciją vertina Martinas Žaltauskas, Nevyriausybinių organizacijų informacijos ir paramos centro direktorius. Visos organizacijos siekia efektyviai ir taupiai dirbti su turimu biudžetu, tačiau viešųjų pirkimų įstatymas šio siekio nepastiprina" - kviesdamas valstybės pareigūnus dėmesį kreipti ne į formalius dokumentus, bet į veiklos kokybę, teigė Martinas Žaltauskas.

„Šis Seimo narių skubėjimas priimti išimtines nuostatas (nebūti perkančiosiomis organizacijomis) sau, viena vertus, džiugina, kad Seimas gali susitarti ir operatyviai daryti sprendimus - tačiau pasirinktas sprendimas - užuot peržiūrėjus visą įstatymą, kurti išimtines nuostatas tik sau - dar labiau mažina pasitikėjimą Seimu ir partijomis" - pastebi Girvydas Duoblys, Pilietinių iniciatyvų centro direktorius.
Spaudos konferencijos dalyviai kviečia partijas ir ministerijas dialogui, kurio tikslas - reaguoti į susidariusią situaciją, nekuriant išimtis sau, bet iš esmės koreguojant viešųjų pirkimų įstatymą, sutvarkant jį taip, kaip ši sritis yra išties reguliuojama ir visoje Europos Sąjungoje


Papildoma informacija:
Girvydas Duoblys,
Pilietinių iniciatyvų centras
8 699 96906; 8 5 212 44 18
girvydas@pic.lt

Norint naudoti pateiktą informaciją rekomenduojame susisiekti su žinutės autoriumi.